Jacek Boki - Tragedia KresówTen blog znajduje się w serwisie niepodległy.pl
Dowiedz się więcej.
 

« niepodległy.pl
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Polska2019.07.24 07:16 07:19

Elbląg: Ukrainiec wyrwał i znieważył polską flagę z Ronda Obrońców Birczy

 

O karze zdecyduje sąd

 
Obywatel Ukrainy, który kilka miesięcy temu wyrwał polską flagę z Ronda im. Obrońców Birczy w Elblągu, wrzucił do śmietnika i próbował podpalić, przyznał się do winy. Jego sprawa trafiła do sądu, grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku więzienia.
 

Rok temu, 13 października 2018 roku, na kilka godzin przed oficjalnym otwarciem Ronda Obrońców Birczy w Elblągu, tzw. ,,nieznani sprawcy'' dokonali haniebnej profanacji inskrypcji na tablicy ronda, wymalowując na słowie Birczy za pomocą wcześniej przygotowanego szablonu słowo ubecji. Teraz 19 czerwca wyrwano ustawioną przeze mnie i radnego z SLD Andrzeja Tomczyńskiego na rondzie, biało czerwoną flagę łamiąc drzewiec na kawałki, a samą flagę usiłując podpalić, a następnie wyrzucając ją do śmietnika. Dziś okazało się, że falgę wyrwali i zniszczyli UKRAIŃCY mieszkający w Elblągu. Kiedy dokonano natomiast profanacji tablicy ronda, już wtedy byłem pewien, że zrobili to mieszkający w naszym mieście ukraińcy. Dziś jak widać na powyższym przykładzie moje ówczesne podejrzenia sprawstwa znieważenia wówczas samego ronda, z obecnymi sprawcami zniszczenia polskiej flagi narodowej nabierają dziś niemal stu procentowej pewności. Ja długo będziemy to wszystko jeszcze tolerować? Inną kwestią jest wysokość kary grożąca sprawcom za shańbienie i zniszczenie polskiej falgi. Grzywna lub rok pozbawienia wolności. To czysta kpina! W Turcji za znieważenie ich flagi narodowej kara może wynieść nawet do 20 lat ciężkich robót, tak jak miało to miejsce w przypadku pewnej mieszkanki Ankary, lewicowej działaczki, która na początku lat 90tych ubiegłego wieku publicznie spaliła wówczas turecką flagę na jednej z ulic stolicy Turcji. Następnego dnia za ten czyn dostała wyrok 22 lat bezwzględnego pozbawienia wolności bez prawa do odwołania się od zasądzonej kary, a wyrok wszedł w życie natychmiast po jego ogłoszeniu. To ta różnica między państwem poważnym, a fasadowym Bantustanem, jakim jest dziś obecna tzw. III RP.

Jacek Boki

_________________________________________

Do skandalicznego zdarzenia doszło w styczniu tego roku, ale lokalne, elbląskie media szerzej piszą o sprawie teraz, gdyż Prokuratura Okręgowa w Elblągu zakończyła postępowanie. Toczyło się ono oficjalnie w sprawie publicznego usunięcia, zniszczenia i znieważenia flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tydzień temu materiały sprawy przeciwko obywatelowi Ukrainy skierowano do Sądu Okręgowego w Elblągu.

Do zdarzenia doszło w styczniu 2019 roku w Elblągu. Uczestniczył w tym będący pod wpływem alkoholu podejrzany-sprawca, wraz z z inną, współdziałającą z nim osobą. Gdy znaleźli się przy Rondzie Obrońców Birczy, Ukrainiec wyrwał polską flagę umieszczoną na rondzie. Następnie złamał drzewiec, a flagę wrzucił do śmietnika. Obaj próbowali ją jeszcze podpalić.

Sprawca przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa. Zgodnie z art. 137 § 1 kk grozi mu kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 1 roku.

Należy zaznaczyć, że z Ronda Obrońców Birczy w Elblągu, uroczyście odsłoniętego w październiku 2018 roku, w dniu 1 stycznia bez żadnego powiadomienia usunięto biało-czerwoną flagę, postawioną przez Jacka Bokiego, inicjatora i głównego organizatora na rzecz upamiętnienia polskich żołnierzy, którzy bronili Birczy przed UPA. Część mieszkańców podejrzewała, że mogli za tym stać Ukraińcy. Jednocześnie, lokalne władze twierdziły, że ustawiona tam wcześniej polska flaga „może zagrażać bezpieczeństwu” ruchu na rondzie. Panu Bokiemu zagrożono nawet, że jeśli ponownie sam ustawi flagę, mogą mu grozić konsekwencje karne.

Później, mimo początkowo pozytywnej opinii Instytutu Pamięci Narodowej, lokalne władze, szczególnie związane z SLD, blokowały ustawienie na rondzie specjalnej tablicy informacyjnej na temat obrony Birczy oraz ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego. W czerwcu br. warszawska centralna IPN odmówiła jednak Bokiemu umieszczenia tablicy z zaproponowaną przez niego treścią napisu. Pismo było sygnowane przez Adama Siwka, dyrektora Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa IPN. Zdaniem inicjatora akcji, również oddział IPN w Gdańsku, który wcześniej był przychylnie nastawiony do tej inicjatywy, obecnie ignoruje temat i najwyraźniej nie kwapi się do postawienia tablicy. Władze Elbląga w żaden sposób nie wspierają tej inicjatywy.

— Sprawca przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa — dodaje prokurator Piotrowska. — Sprawca podlega karze grzywny , karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do 1 roku.

To niestety nie jedyny tego typu incydent w Elblągu.

— W czerwcu tego roku po raz kolejny zdewastowano elewację budynku, zabytkowego, wpisanego do rejestru zabytków — poinformował miejscowy poseł Jerzy Wilk. — Tym razem jednak zniszczono też flagi państwowe, które wisiały na elewacji budynku. Mam nadzieję, że to nie są działania polityczne, ale zwykły wandalizm, jednak jak widać, powtarza się to cyklicznie. Sprawa trafiła na policję, mam nadzieję, że sprawcy zostaną złapani, gdyż to nie jest już tylko wykroczenie, ale przestępstwo.

Jak poinformował kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, zdarzenie to miało miejsce 11 czerwca 2019 roku i jest prowadzone postępowanie o przestępstwo z art. 137 Kodeksu Karnego – a więc z rozdziału „Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej”.

Elbląg: sprofanowano tablicę na Rondzie Obrońców Birczy [+FOTO]

Źródła:

https://kresy.pl/wydarzenia/elblag-ukrainiec-wyrwal-i-zniewazyl-polska-flage-z-ronda-obroncow-birczy-o-karze-zdecyduje-sad/

Za znieważenie polskiej flagi może trafić do więzienia

https://www.portel.pl/wiadomosci/za-zniewazenie-polskiej-flagi-moze-trafic-do-wiezienia/113015

Obcokrajowiec znieważył polską flagę. Grozi mu rok za kratkami
Elbląg: Ukrainiec znieważył flagę RP. Akt oskarżenia trafił do sądu
https://info.elblag.pl/37,58789,Elblag-Ukrainiec-zniewazyl-flage-RP-Akt-oskarzenia-trafil-do-sadu.html#ixzz5uZGShTL3 

 
949 odsłon  średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: Ludobójstwo, tosuki polsko-ukraińskie, kłamstwo wołyńskie.
Re: Elbląg: Ukrainiec wyrwał i znieważył polską flagę z Ronda Obrońców Birczy 
Trojanka, 2019.07.24 o 08:54
Rok za kratkami, zadziwiające...??Przez rok będziemy utrzymywać naszego przyjaciela za 3250 zł miesięcznie,bo bardzo szanuje kraj który go gościnnie przyjął w którym ma niezłe zarobki kilkanaście razy większe niż u siebie,i może chlać swobodnie i okazywać swoją sympatię!
A w ogóle Panie Jacku, to bardzo niepolityczny tekst!
Przecież nic się nie stało,wyraził tylko swoje odczucia.I nie wolno psuć idealnych relacji z Ukrainą,drażnić ich "wrażliwości",prowokować do ew. konfliktu. Ukraina broni nas przed Rosją,jest naszym sojusznikiem i kociaczkiem do głaskania.I przede wszystkim "strategicznym" partnerem i miejscem na kolejną bazę,naszych przyjaciół zza Oceanu.
Oraz, terenem przyszłego wspólnego państwa o wspólnych tradycjach, religii historii

Dlatego w Polsce już funkcjonuje w ukraińskiej klasie podręcznik "Bandera i Ja".

+gloria.tv

+wprawo.pl

Na pewno w polskich klasach .. /o ile jeszcze są na Ukrainie/, też uczą języka polskiego, o AK,BCH itp/

Co innego jak uczeń w polskiej szkole w Polsce,też,3, finansowanej przez naród,powie że Bandera był bandytą,czy Ojciec polskiego ucznia zażąda zdjęcia ukraińskiej flagi z polskiej szkoły oooo to jest przestępstwo.

Gdyby np. Polak zerwał i podeptał ukraińską flagę w Kijowie, czy Lwowie, czy opluł popiersie Szuchewycza na polskiej szkole we Lwowie, to na pewno doszedłby spokojnie do dworca bez noża w plecach.

Tak, ze równorzędność w relacjach wolnej i demokratycznej Polski z naszym najlepszym sąsiadem ,jest!!
A pani Gosiewska ,przypadkiem wicemarszałek sejmu RP,super inteligentna i przenikliwa kobieta,na pewno już wie że to była robota służb rosyjskich/ widać że kobiecina ma info że obok tysięcy "aktywistów" służb USA i Izraela, rosyjskie hulają sobie swobodnie w Polsce/.
Sędzi powinien zasięgnąć jej języka w tej sprawie!


Teraz idę na spacer, bo chyba mam niedotlenienie!!
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Elbląg: Ukrainiec wyrwał i znieważył polską flagę z Ronda Obrońców Birczy 
Trojanka, 2019.07.24 o 09:57
Coraz bliżej wspólnego państwa!Jakaż radość ze nasi przyjaciele czują się tak pewnie i dobrze Polsce!Jak u siebie!

+kresy.pl


+kresy.pl


Uszanujmy ich wrażliwość i wspólną przyszłość!tego na pewno by chciały te ofiary nieporozumień!
+twitter.com____
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Jak zinfiltrowano i unicestwiono Główną [...]
Trojanka → Jacek Boki - Tragedia Kresów
Re: Jak zinfiltrowano i unicestwiono Główną [...]
Trojanka → Jacek Boki - Tragedia Kresów
Re: O Akcji „Wisła” raz jeszcze…
Światowid → Piotr Testowicz
Re: Nowy logotyp Elbląga i Ahnenerbe Heinricha [...]
interesariusz → Jacek Boki - Tragedia Kresów
Re: Nowy logotyp Elbląga i Ahnenerbe Heinricha [...]
Provincjal → Jacek Boki - Tragedia Kresów
Re: Rodzina ukraińskiego ucznia podstawówki, [...]
Trojanka → Jacek Boki - Tragedia Kresów
Re: O Akcji „Wisła” raz jeszcze…
Światowid → Lotna
Re: O Akcji „Wisła” raz jeszcze…
Lotna → Światowid
Re: Rodzina ukraińskiego ucznia podstawówki, [...]
Trojanka → Jacek Boki - Tragedia Kresów
Re: Rodzina ukraińskiego ucznia podstawówki, [...]
Trojanka → Jacek Boki - Tragedia Kresów
Re: Rodzina ukraińskiego ucznia podstawówki, [...]
Lotna → Jacek Boki - Tragedia Kresów
Re: Rodzina ukraińskiego ucznia podstawówki, [...]
finka → Jacek Boki - Tragedia Kresów
Re: Rodzina ukraińskiego ucznia podstawówki, [...]
Trojanka → Jacek Boki - Tragedia Kresów
Re: List otwarty Pana generała Piotra Makarewicza [...]
Jasiek → Jacek Boki - Tragedia Kresów
więcej…